Kurs ,,Asystent Zdrowienia”
Fundacja „Środowisko i Zdrowie.pl” zaprasza osoby po kryzysach psychicznych oraz po psychoterapii własnej na KURS ASYSTENTA ZDROWIENIA.
Kurs będzie prowadzony przez profesjonalny personel medyczny z wieloletnim doświadczeniem w pracy z osobami w kryzysie zdrowia psychicznego. W swojej praktyce promują i wdrażają ideę Centrów Zdrowia Psychicznego poprzez opiekę środowiskową i otwarty dialog. Prelegenci na co dzień pracują w Centrum Zdrowia Psychicznego działającym w Centralnym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi przy ul. Czechosłowackiej 8/10 oraz w Stowarzyszeniu „Pomost” w Łodzi, gdzie zatrudnieni asystenci zdrowienia odbywają staże.
Prowadzący:
- Barbara Kaszyńska – lekarz, specjalista psychiatra, terapeuta środowiskowy, emerytowany pracownik Centralnego Szpitala Klinicznego, współzałożyciel dziennego ośrodka terapii dla młodzieży „Imbryk” oraz Stowarzyszenia „Pomost”.
- Urszula Godos – magister prawa medycznego, specjalistka pielęgniarstwa psychiatrycznego, terapeuta środowiskowy; od 2003 roku pracownik Centralnego Szpitala Klinicznego UM, koordynator Centrum Zdrowia Psychicznego CSK UM od 2018 roku, wykładowca akademicki, kierownik szkoleń podyplomowych dla pielęgniarek z zakresu ochrony zdrowia psychicznego, przewodnicząca Sekcji Psychiatrii Środowiskowej PTP w województwie łódzkim, członek Rady ds. Zdrowia Psychicznego przy Ministrze Zdrowia.
- Ewelina Koza – magister psychologii, w trakcie kursu psychoterapii CBT, psycholog w Centrum Zdrowia Psychicznego CSK UM od marca 2021 roku. Doświadczenie zawodowe zdobywała także w pracy z dziećmi w szkole podstawowej oraz w prywatnej praktyce – Instytut Terapii Poznawczo-Behawioralnej „Schemat”.
- Małgorzata Czarnota – licencjat pedagogiki, asystent zdrowienia w Centralnym Szpitalu Klinicznym UM. Pedagog wspierający beneficjentów i ich rodziny w Stowarzyszeniu „Pomost”. Przez wiele lat związana z Centrum Praw Kobiet, gdzie pełniła funkcję osoby pierwszego pogłębionego kontaktu dla kobiet doświadczających przemocy, animatora społecznego i koordynatora wolontariatu. Posiada doświadczenie w prowadzeniu szkoleń dla pracowników socjalnych oraz osób doświadczających przemocy.
Kryteria rekrutacji:
- Osoby w wieku 18-60 lat
- Doświadczenie kryzysu psychicznego
- Przebyta terapia indywidualna w warunkach poszpitalnych (oddział stacjonarny) minimum 75 godzin
- Remisja objawowa podczas kursu
- Kwalifikacje zawodowe oraz wykształcenie zasadnicze zawodowe (trzeci poziom Polskiej Ramy Kwalifikacji)
- Wysoka motywacja i empatia
- Rekomendacje (dodatkowy atut)
- Opłata rekrutacyjna: 100 zł
Aby przystąpić do rekrutacji prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego w formie online, do pobrania dokumenty:
Koszt kursu:
- Opłata jednorazowa: 4000 zł
- Opłata w dwóch ratach:
- 2250 zł – 1 rata do 15 grudnia 2024 r.
- 2250 zł – 2 rata do 15 lutego 2025 r.
Kurs będzie prowadzony w formie hybrydowej – online na platformie Teams oraz stacjonarnie w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 67 lok. 19.
Program kursu:
Kurs składa się z 12 części, 28 zjazdów, łącznie 182 godziny, zgodnie z programem pilotażowym. Rekrutacja trwa od 26.08.2024 r. Kurs rozpocznie się 3.01.2025 r. i potrwa do 28.06.2025 r.
Kurs składa się z wielu modułów, obejmujących m.in. pojęcie zdrowia i choroby, wgląd w chorobę, zasady komunikacji, organizację opieki psychiatrycznej, elementy etyki i prawa medycznego, oraz wiele innych istotnych aspektów wspierania zdrowia psychicznego.
Etapy kursu:
- I etap – kurs (3.01.2025 r. – 28.06.2025 r.): szkolenie trwa 6 miesięcy, obejmuje 28 zjazdów co dwa tygodnie (piątek-sobota).
- II etap – staż: absolwenci kursu odbywają staż (240 godzin) w instytucjach związanych ze zdrowiem psychicznym. Fundacja wspiera osoby zainteresowane odbyciem stażu w placówkach na terenie województwa łódzkiego, jednak nie zapewnia go wszystkim.
- III etap – egzamin: po ukończeniu kursu i stażu należy przystąpić do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje asystenta zdrowienia.
Asystent Zdrowienia może pracować w zespołach terapeutycznych tj.:
– centra zdrowia psychicznego
– środowiskowe domy samopomocy
– placówki opiekuńcze
– zespoły leczenia środowiskowego
– domy pomocy społecznej
– szpitale psychiatryczne
– psychiatryczne oddziały dzienne
– środowiskowe centra zdrowia psychicznego
– warsztaty terapii zajęciowej
– placówki zajmujące się edukacją w zakresie zdrowia psychicznego i inne
specjalistyczne usługi opiekuńcze i podobne im struktury
– ośrodki opiekuńcze fundacje i stowarzyszenia pracujące na rzecz osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego.
Podstawa prawna:
– Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 kwietnia 2018 r. w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 875).
– Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 26 maja 2022 r. w sprawie włączenia kwalifikacji rynkowej „Wspieranie osób doświadczających kryzysów psychicznych w procesie zdrowienia przez osoby z doświadczeniem psychozy (asystent zdrowienia)” do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (M. P. z 2022 r. poz. 581).
-Kwalifikacja pełna na poziomie 3 Polskiej Ramy Kwalifikacji oraz przedstawienie zaświadczenia o odbyciu psychoterapii (prowadzonej przez osobę spełniającą wymogi określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 19 czerwca 2019 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień (Dz. U. poz. 1285, z późn. zm.), która jest niezbędna do pełnienia roli asystenta zdrowienia , w wymiarze co najmniej 75 godzin. Prócz zaświadczenia o psychoterapii odbytej w warunkach ambulatoryjnych honorowane jest zaświadczenie wystawione przez podmiot leczniczy, jeśli psychoterapia miała miejsce w oddziale dziennym. Dopuszczalne jest przystąpienie warunkowe do kwalifikacji na kurs, przez osoby będące w trakcie psychoterapii. Psychoterapia ma na celu przepracowanie osobistych doświadczeń kryzysu psychicznego, rozwój osobisty i budowanie świadomości własnych zasobów w kontekście pracy z osoba doświadczająca kryzysu w zdrowiu psychicznym oraz jej środowiskiem lokalnym.
Koordynator kursu:
mgr Urszula Godos
Tel.: 507-157-852; 791-26-02-02
E-mail: srodowiskoizdrowie@op.pl
Przyjmujemy osoby z całej Polski. Zapraszamy!