Kurs ,,Asystent Zdrowienia”
Kurs „Asystent Zdrowienia”
Fundacja „Środowisko i Zdrowie.pl” zaprasza na rekrutację
Dla osób po kryzysach psychicznych i własnej psychoterapii.
Chcesz pomagać innym? To może być Twoja nowa praca!
Kurs prowadzony będzie przez profesjonalny i posiadający wieloletnie doświadczenie personel medyczny w zakresie pracy na rzecz osób w kryzysie zdrowia psychicznego. W swoim dorobku zawodowym propagują i wdrażają ideę działalności Centów Zdrowia Psychicznego poprzez opiekę środowiskową i otwartego dialogu. Prelegenci na co dzień pracują w Centrum Zdrowia Psychicznego działającego w Centralnym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi przy ul. Czechosłowackiej 8/10 oraz w Stowarzyszeniu „Pomost” w Łodzi, gdzie są zatrudnieni, a tam odbywają staże Asystenci Zdrowienia
Prowadzący
- Barbara Kaszyńska – – lekarz, specjalista psychiatra, terapeuta środowiskowy, emerytowany pracownik Centralnego Szpitala Klinicznego, współzałożyciel dziennego ośrodka terapii dla młodzieży „Imbryk” i współzałożyciel stowarzyszenia „Pomost”.
- Urszula Godos – mgr prawa medycznego, specjalista pielęgniarstwa psychiatrycznego, terapeuta środowiskowy; od 2003 r. pracownik Centralnego Szpitala Klinicznego UM, koordynator Centrum Zdrowia Psychicznego CSK UM od 2018 r. Wykładowca akademicki, kierownik szkoleń podyplomowych dla pielęgniarek z zakresu ochrony zdrowia psychicznego. Przewodnicząca Sekcji Psychiatrii Środowiskowej PTP w województwie łódzkim, członek Rady d.s. Zdrowia psychicznego przy Ministrze Zdrowia.
- Ewelina Koza – mgr psychologii, w trakcie kursu psychoterapii CBT, psycholog w Centrum Zdrowia Psychicznego CSK UM od 03.2021. Doświadczenie zawodowe zdobywała również w pracy dziećmi w szkole podstawowej oraz prywatnej praktyce – Instytut Terapii Poznawczo- Behawioralnej „Schemat”.
- Agnieszka Rajska-Kuczewska – mgr psychologii ogólnej oraz lic. resocjalizacji. Ponadto dietetyk, a od 2010 roku pracownik Centralnego Szpitala Klinicznego UM, kierownik działu żywienia. Biegły sądowy z zakresu dietetyki i żywienia człowieka. Wieloletni wykładowca w placówkach oświatowych.
- Małgorzata Czarnota – lic. pedagogiki, Asystent Zdrowienia w Centralnym Szpitalu Klinicznym UM. Pedagog wspierający beneficjentów i ich rodziny w Stowarzyszeniu Pomost. Przez wiele lat zawodowo związana z Centrum Praw Kobiet, gdzie pełniła funkcję osoby Pierwszego Pogłębionego Kontaktu dla kobiet doświadczających przemocy, animatora społecznego i koordynatora wolontariatu. Posiada doświadczenie w prowadzeniu szkoleń dla pracowników socjalnych oraz osób doświadczających przemocy.
Forma i miejsce kursu
Kurs będzie prowadzony w formie hybrydowej – stacjonarnie oraz online w czasie rzeczywistym.
- Online: na platformie Microsoft Teams
- Stacjonarnie: Łódź, ul. Piotrkowska 67, lok. 19
Śródmieście – kamienica naprzeciwko Hotelu Grand, wejście dawnego Kina Polonia

Asystent Zdrowienia może pracować w zespołach terapeutycznych tj.:
- Centra zdrowia psychicznego
- Środowiskowe domy samopomocy
- Placówki opiekuńcze
- Zespoły leczenia środowiskowego
- Domy pomocy społecznej
- Szpitale psychiatryczne
- Psychiatryczne oddziały dzienne
- Środowiskowe centra zdrowia psychicznego
- Warsztaty terapii zajęciowej
- Placówki zajmujące się edukacją w zakresie zdrowia psychicznego
- Specjalistyczne usługi opiekuńcze i podobne im struktury
- Ośrodki opiekuńcze, fundacje i stowarzyszenia pracujące na rzecz osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego
Kryteria rekrutacji
- Osoby w wieku 18–60 lat
- Doświadczenie własnego kryzysu psychicznego
- Zaświadczenie o zakończeniu psychoterapii lub zaświadczenie o odbyciu psychoterapii w wymiarze co najmniej 75 godzin
- Dopuszczalne jest warunkowe przystąpienie do kwalifikacji przez osoby będące w trakcie psychoterapii
- W czasie zdobywania kwalifikacji uczestnik powinien być w remisji objawowej
- Kwalifikacje zawodowe oraz wykształcenie zgodne z trzecim poziomem Polskiej Ramy Kwalifikacji (minimum ukończone zasadnicze zawodowe)
- Wysoka motywacja i empatia dla innych
- Dodatkowym atutem będą posiadane rekomendacje
- Wpłata rekrutacyjna: 100,00 zł
(nr konta Organizatora: PKO Bank Polski S.A. 32 1020 3408 0000 4002 0567 2268)
Nr konta: PKO BP: 32 1020 3408 0000 4002 0567 2268
Etapy kursu
I etap – Kurs
Termin: 20.09.2025 – 04.04.2026
Szkolenie trwa 8 miesięcy i składa się z 177 godzin edukacyjnych, zgodnie z programem pilotażowym, czyli 27 spotkań co daje nam 14 zjazdów weekendowych (piątek – sobota co 2 weekend).
II etap – Staż
Absolwenci Kursu odbywają staż 240 godzin w instytucjach związanych ze zdrowiem psychicznym. Fundacja udziela wsparcia dla osób zainteresowanych odbyciem stażu w placówkach na terenie województwa łódzkiego, ale nie zapewnia wszystkim zainteresowanym.
III etap – Egzamin
Po ukończeniu kursu i stażu, należy przystąpić do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje na Asystenta Zdrowienia. Osobom zainteresowanym przystąpieniem do egzaminu w Łodzi, Fundacja umożliwia przeprowadzenie egzaminu przez firmę uprawnioną do wystawienia Certyfikatu.
Kim jest Asystent Zdrowienia?
Asystent zdrowienia stanowi pomost między pacjentem i jego rodziną, a personelem terapeutycznym (lekarzami, psychologami, psychoterapeutami, pracownikami socjalnymi itp.). Jest to osoba, która sama doświadczyła problemów natury psychicznej, a dzięki odpowiedniemu przeszkoleniu, przebytym terapiom i własnej, może efektywnie pomagać innym pacjentom oraz personelowi, aby lepiej zrozumieli pacjenta, jego możliwości, ograniczenia i potrzeby w procesie leczenia. Jest przykładem, że można pokonać kryzys, co daje pacjentowi odwagę, motywację i nadzieję na wyzdrowienie.
Uczestnik po ukończeniu kursu jest przygotowany do objęcia kompleksowym wsparciem osoby znajdujące się w kryzysie psychicznym w każdym wieku, w obszarze realizowanego szkolenia. Absolwent po ukończeniu kursu otrzymuje zaświadczenie w języku polskim, które stanowi potwierdzenie ukończenia kursu.
Podstawa prawna
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 kwietnia 2018 r. w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 875).
- Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 26 maja 2022 r. w sprawie włączenia kwalifikacji rynkowej „Wspieranie osób doświadczających kryzysów psychicznych w procesie zdrowienia przez osoby z doświadczeniem psychozy (asystent zdrowienia)” do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (M. P. z 2022 r. poz. 581).
- Kwalifikacja pełna na poziomie 3 Polskiej Ramy Kwalifikacji oraz przedstawienie zaświadczenia o odbyciu psychoterapii (prowadzonej przez osobę spełniającą wymogi określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 19 czerwca 2019 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień (Dz. U. poz. 1285, z późn. zm.), która jest niezbędna do pełnienia roli asystenta zdrowienia, w wymiarze co najmniej 75 godzin. Prócz zaświadczenia o psychoterapii odbytej w warunkach ambulatoryjnych honorowane jest zaświadczenie wystawione przez podmiot leczniczy, jeśli psychoterapia miała miejsce w oddziale dziennym. Dopuszczalne jest przystąpienie warunkowe do kwalifikacji na kurs, przez osoby będące w trakcie psychoterapii. Psychoterapia ma na celu przepracowanie osobistych doświadczeń kryzysu psychicznego, rozwój osobisty i budowanie świadomości własnych zasobów w kontekście pracy z osoba doświadczająca kryzysu w zdrowiu psychicznym oraz jej środowiskiem lokalnym.
Uczestnik po ukończeniu kursu potrafi:
- Posiadać umiejętność nawiązania kontaktu z osobą w kryzysie psychicznym
- Interpretować podstawowe pojęcia związane z normą, zdrowiem, zdrowiem psychicznym, promocją zdrowia i edukacją zdrowotną
- Rozpoznać zapotrzebowanie na pozamedyczne formy wsparcia dedykowane opiece psychiatrycznej
- Zdecydować o zakresie i charakterze wsparcia dla osób korzystających ze wsparcia asystenta zdrowienia
- Rozpoznawać i wykorzystywać zasoby własne, osoby wspieranej oraz jej środowiska dla realizacji procesu zdrowienia
- Ocenić trafność celów i planów działań wsparcia
- Komunikować się z osobą w kryzysie psychicznym, jej środowiskiem lokalnym, rodziną, zespołem terapeutycznym, inną grupą
- Znać sposoby nauki w zakresie komunikacji, w tym rozmowy o chorobie i nawrocie objawów
- Dostosować zakres, charakter i formę interwencji do etapu procesu zdrowienia osoby wspieranej
- Przewidzieć i rozpoznać sytuację trudną – identyfikować prodromalne symptomy nawrotu choroby
- Nawiązać, podtrzymać, pogłębić i zakończyć relację terapeutyczną z pacjentem w sytuacji trudnej
- Analizować emocje i zachowania własne oraz pacjenta
- Kształtować świadomy udział pacjenta w procesie leczenia
- Analizować deficyty, potrzeby i możliwości pacjenta
- Kształtować umiejętność u osoby chorej do nawiązywania i podtrzymywania kontaktów z innymi ludźmi
- Uczyć i doradzać w zakresie samoobsługi i czynności życia codziennego
- Przekazać pacjentowi, w sposób wolny od jatrogenii, informację o stanie zdrowia i sposobach przeciwdziałania chorobie
- Posiadać umiejętność formułowania osobistych strategii służących poprawie zdrowia psychicznego i relacji społecznych
- Posiadać świadomość i refleksję własnej historii chorowania i zdrowienia oraz krytycznie oceniać własną wiedzę i kompetencje
- Interpretować akty prawne dotyczące zdrowia psychicznego i stosować je w praktyce
- Posiadać wiedzę na temat pozamedycznych form wsparcia dedykowanych osobom w kryzysie psychicznym
- Posiadać umiejętność komunikowania się oraz współpracy z zespołem interdyscyplinarnym
- Wykazać wrażliwość na normy społeczne i rozumieć wpływ standardów etycznych na jakość wsparcia
- Identyfikować własne postępowanie z teoretycznymi podstawami etyki psychiatrycznej (utylitaryzm, deontologia, dekalog)
- Szanować godność i autonomię pacjenta niezależnie od wieku, niepełnosprawności, orientacji, czy pochodzenia
- Dzielić się z osobą wspieraną osobistym doświadczeniem kryzysu psychicznego
- Komunikować się z osobą w kryzysie, rodziną, siecią wsparcia i personelem terapeutycznym, stosując aktywne słuchanie
- Motywować do zdrowienia i zachęcać do szukania własnych sposobów powrotu do równowagi
- Udzielać wsparcia poprzez informowanie o dostępnych formach pomocy i towarzyszenie w różnych sytuacjach życiowych
Zgłoszenia i kontakt
Aby przystąpić do rekrutacji prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz o wypełnienie formularza zgłoszeniowego w formie online, do pobrania poniżej.:
Koordynator kursu:
mgr Urszula Godos
tel. 507 157 852
email: srodowiskoizdrowie@op.pl
Przyjmujemy osoby z całej Polski!
Zapraszamy!